2 Kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień Dobry,

Szanowni rodzice, dzisiaj 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

W tym dniu pragniemy przybliżyć Państwu oraz dzieciom tematykę autyzmu.

Dlaczego kolor niebieski? Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem, staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.

Plakat_Swiatowy-Dzien-Swiadomossci-Autyzmu_1

Mamy dla Was dwa ciekawe filmiki, które pokazują funkcjonowanie dzieci autystycznych.

 

Krótki filmik https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg

Film ten jest wprowadzeniem do tematyki autyzmu, ma na celu podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji w przyszłych pokoleniach.

 

Filmik przybliżający tematykę autyzmu z prostymi zadaniami dla dzieci: https://youtu.be/lutqa7xEqv4

Dowiesz się w nim: czym jest autyzm, po czym go poznać, jak pomagać dzieciom z autyzmem, jak się z nimi zaprzyjaźniać jak symbolicznie prezentowany jest ten problem.

 

Po obejrzeniu wybranego filmiku zachęcam Państwa do rozmowy z dziećmi o tym, że każdy z nas jest inny, ale wszystkich należy traktować tak samo. Można by tu się odnieść np. do cech wyglądu.

 

Namawiam również do przeczytania dzieciom bajki z serii „Bajki bez barier” pt.: „Czarodziejka”. Jest to historia opowiadająca o dwóch dziewczynkach Kai i Majce. „Czarodziejka” to bajka psychoedukacyjna, która wprowadza dzieci w świat rówieśnika z autyzmem, pomaga poznać i zaakceptować inność.

http://swiatelkodladzieci.pl/wp-content/uploads/2015/05/Czarodziejka.pdf

http://swiatelkodladzieci.pl/projekty/2015-2/bajki-bez-barier-opracowanie-i-wydanie-serii-bajek-dotyczacych-niepelnosprawnosci/bajki-bez-barier-czesc-ii-autyzm/3/

 

Zachęcam także do udziału w akcji zorganizowanej przez fundację SYNAPSIS. Wystarczy tylko ubrać dzisiaj coś niebieskiego, aby okazać wsparcie osobom z autyzmem oraz ich rodzinami.

 

Ostatnią propozycją jest stworzenie prostej pracy plastycznej, której motywem przewodnim będzie kolor niebieski. Może to być cokolwiek np. Serce pokolorowane na niebiesko, odrysowana rączka pokolorowana na niebiesko czy umoczona w niebieskiej farbie. Mogą być też to puzzle, które są symbolem Autyzmu, bo przecież „świat osób z autyzmem jest jak gigantyczna układanka, taka bez podpowiedzi.”

Paulina Bukmakowska