Akcja krwiodawstwa

Szanowni Państwo,

W tym roku po raz pierwszy angażujemy się w akcję honorowego krwiodawstwa. Urząd dzielnicy wspólnie z Klubem HDK PCK „Iglica” organizuje dwie akcje pobrań krwi. 1 czerwca i 20 października na parkingu przed urzędem dzielnicy w godzinach od 09:00 do 14:00  czynny będzie mobilny punkt pobrań, tzw. krwiobus.  Zapraszamy wszystkie dorosłe, zdrowe osoby, również ozdrowieńców z COVID-19 do przyłączenia się do akcji.

Kto może zostać krwiodawcą, a jakie są przeciwwskazania

Dawcą może być osoba zdrowa w wieku między 18. a 65. rokiem życia, której waga przekracza 50  kilogramów. Ważne, aby pamiętać, że krew możemy oddać po upływie pół roku od  wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub piercingu. Ważne, aby mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem. W obecnym czasie cenna jest zwłaszcza krew ozdrowieńców z COVID-19, która zawiera przeciwciała. Po wyzdrowieniu można ją oddać w terminie 14 dni od wcześniejszej izolacji. Do oddania krwi dyskwalifikują:

  *   choroby układu krążenia – oprócz wad wrodzonych całkowicie wyleczonych;

  *   choroby układu nerwowego – np. padaczka, choroby psychiczne;

  *   zaburzenia krzepnięcia krwi;

  *   skłonność do omdleń;

  *   cukrzyca i choroby wątroby;

  *   problemy z tarczycą;

  *   choroby skóry – np. łuszczyca;

  *   choroby zakaźne.

Krok po kroku

Przy rejestracji z palca pobierana jest próbka krwi, która natychmiast poddawana jest wstępnej analizie. Wyniki badań zostaną ocenione przez lekarza. Na ich podstawie, a także na podstawie wywiadu i wstępnego badania lekarz kwalifikuje nas do oddania krwi. Samo pobranie krwi powinno trwać około 10 minut. Poza uczuciem wkłucia jest całkowicie bezbolesne. Po donacji ważna jest regeneracja i odpoczynek. Każdy krwiodawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal (8 tabliczek czekolady). W dniu oddania krwi dawcy przysługuje dzień wolny od pracy. W czasie trwania stanu pandemii –  2 dni – dzień oddania krwi i dzień następny.

Oddaj krew w Dzień Dziecka

Akcja organizowana przez Klub HDC PCK „Iglica” odbędzie się w Ursusie dwukrotnie. 1  czerwca i 20 października w godzinach 09:00-14:00. Już dziś zapraszamy do włączenia się w  wydarzenie. Czekamy na Państwa w mobilnym punkcie pobrań przed urzędem dzielnicy. Zgodnie z ustaleniami z zewnętrznym operatorem parkingu każda osoba na czas oddawania krwi może bezpłatnie zaparkować przed urzędem.

Więcej na temat krwiodawstwa można przeczytać na stronie: krwiodawcy.org<https://krwiodawcy.org/>. Tam też dostępny jest wstępny formularz dawcy, który wypełnia każdy ochotnik przed oddaniem krwi. Formularz będzie można wypełnić także na miejscu.

Do zobaczenia!