Przedszkole nr 441
w Warszawie

Godło Polski Biuletyn informacji publicznej BIP - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna

plakat z napisem dzień autyzmu

Dzień Dobry,

Szanowni rodzice, 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

W tym dniu pragniemy przybliżyć Państwu oraz dzieciom tematykę autyzmu.

Dlaczego kolor niebieski? Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem, staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.

Mamy dla Was dwa ciekawe filmiki, które pokazują funkcjonowanie dzieci autystycznych.

Krótki filmik 

https://youtu.be/QLv-dvLCgAg

Film ten jest wprowadzeniem do tematyki autyzmu, ma na celu podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji w przyszłych pokoleniach.  

Filmik przybliżający tematykę autyzmu z prostymi zadaniami dla dzieci: 

https://youtu.be/lutqa7xEqv4

Dowiesz się w nim: czym jest autyzm, po czym go poznać, jak pomagać dzieciom z autyzmem, jak się z nimi zaprzyjaźniać jak symbolicznie prezentowany jest ten problem.

Po obejrzeniu wybranego filmiku zachęcam Państwa do rozmowy z dziećmi o tym, że każdy z nas jest inny, ale wszystkich należy traktować tak samo. Można by tu się odnieść np. do cech wyglądu.

Namawiam również do przeczytania dzieciom bajki z serii „Bajki bez barier” pt.: „Czarodziejka”. Jest to historia opowiadająca o dwóch dziewczynkach Kai i Majce. „Czarodziejka” to bajka psychoedukacyjna, która wprowadza dzieci w świat rówieśnika z autyzmem, pomaga poznać i zaakceptować inność. 

http://swiatelkodladzieci.pl/wp-content/uploads/2015/05/Czarodziejka.pdf 

http://swiatelkodladzieci.pl/projekty/2015-2/bajki-bez-barier-opracowanie-i-wydanie-serii-bajek-dotyczacych-niepelnosprawnosci/bajki-bez-barier-czesc-ii-autyzm/3/  

Zachęcam także do udziału w akcji zorganizowanej przez fundację SYNAPSIS. Wystarczy tylko ubrać się w coś niebieskiego, aby okazać wsparcie osobom z autyzmem oraz ich rodzinami.